Zanieczyszczenie hałasem to poważny problem mieszkańców miast. Odolany są w tym szczególnym położeniu, że poza standardowym ruchem ulicznym, żyją w otoczeniu głośnych betoniarek oraz ciężarówek wożących złom, poruszających się po dramatycznej jakości nawierzchni. 

Hałas, według art. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/49/WE, to każdy niepożądany lub szkodliwy dźwięk powodowany przez działalność człowieka na wolnym powietrzu, w tym hałas emitowany przez środki transportu, ruch drogowy, ruch kolejowy, ruch samolotowy oraz hałas pochodzący z obszarów działalności przemysłowej. Ustawa Prawo ochrony środowiska definiuje hałas jako dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 16000 Hz.

Do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Wola kierowaliśmy prośby o przeprowadzenie pomiarów natężenia hałasu w obrębie ulicy Ordona, przynajmniej przy zamieszkałej ówcześnie części ulicy – udało się zorganizować na ten moment tylko jeden pomiar, który przeprowadzono w 2014 r. Pod koniec 2015 r. poprosiliśmy ponownie o wykonanie pomiarów – są zaplanowane na rok obecny (2017).

Pierwsze pomiary ze względu na budowę osiedla Bliska Wola nie mogły zostać wykonane przez faktyczne „nagrywanie hałasu”, gdyż budowa zakłóciłaby pomiary i zaburzyła wyniki. W związku z tym pomiary przeprowadzono inną metodą, jednocześnie uwzględniającą natężenie ruchu. Wyniki badania wykazały przekroczenia norm dla większości godzin w ciągu doby.

Pomiary wskazywały m.in. na ogromne natężenie ruchu aut ciężarowych w godzinach porannych, oraz na to, że nawet przy niskim natężeniu mogą powodować przekroczenia norm i ogromny huk i hałas ze względu na głośną pracę silnika, typ przewożonych towarów (złom), wysoką prędkość czy bardzo zły stan samochodów i naczep.

Wyniki przekazaliśmy władzom dzielnicy i miasta – do tej pory prócz wymiany nawierzchni nie wprowadzono żadnych zmian, które prowadziłyby do poprawy w tym zakresie. Co więcej, nawierzchnię wymieniono tylko na małej części ulicy Ordona, pozostawiając podziurawioną ulicę z kostką brukową zaraz za budynkami mieszkalnymi, jakby hałas generowany przez ciężarówki na pozostawionych wybojach nie sięgał kilkanaście metrów dalej.


źródło: Mapa akustyczna m.st. Warszawy. Dostęp [2017-10-01]: http://194.30.179.123/mapaApp1/mapa?service=bos&L=pl

Kategorie: Odolany

Powiązane Posty

Odolany

Jak działamy!

Protest w smogu (18 listopada 2017) W marszu wzięło udział ponad 130 osób, pojawiły się media, w tym co najmniej trzy ogólnopolskie stacje telewizyjne (Polsat News, TVN, TVP Info). Poza samym marszem, przed mikrofonami i Czytaj więcej…

Odolany

Zieleń i rekreacja – takie miały być Odolany

Zieleń, rekreacja, dobrze zaprojektowane drogi, 160 ha czekające na rewitalizację… Tak przedstawiała Odolany spółka PKP Xcity Investment. Odolany były reklamowane jako teren przyjazny ludziom, mający wychodzić naprzeciw nowym mieszkańcom. Taka była wizja i reklama obszaru Czytaj więcej…

Odolany

Wzmożony ruch samochodów ciężarowych

Średnia liczba pojazdów ciężarowych przejeżdżających przez ulicę Ordona w czasie godziny to ok. 100, a zdarza się, że w pewnych porach dnia średnia wzrasta do ok. 120-150. Wysoka częstotliwość przejeżdżania przez Odolany samochodów ciężarowych uprzykrza Czytaj więcej…