Protest w smogu (18 listopada 2017)

W marszu wzięło udział ponad 130 osób, pojawiły się media, w tym co najmniej trzy ogólnopolskie stacje telewizyjne (Polsat News, TVN, TVP Info). Poza samym marszem, przed mikrofonami i kamerami zostały wygłoszone przez mieszkańców postulaty. No i chyba najważniejsze, dużo rozmów i integracji między mieszkańcami, wiara i nadzieja na kolejne marsze z jeszcze większą frekwencją.

Wcześniejsze działania

Przez ostatnie kilka lat (zwłaszcza od 2014 r.) prowadziliśmy korespondencję z urzędami w sprawie naszej okolicy i jakości mieszkania. 
Pisaliśmy do urzędów ws. nawierzchni na ul. Ordona – udało się uzyskać częściowy remont ulicy. Zwracaliśmy się do ZDM ws. likwidacji torów za osiedlem Intenso – udało się je usunąć przy okazji remontu.

Pisaliśmy do WIOŚ oraz Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Wola ws. zanieczyszczenia powietrza i norm hałasu – udało się zorganizować tylko jedne pomiary natężenia hałasu na ul. Ordona, które przeprowadzono w 2014 r. Pod koniec 2015 r. napisaliśmy ponownie o wykonanie drugich pomiarów – są zaplanowane na ten rok (2017). Z naszej inicjatywy Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej przeprowadził badanie jakości powietrza na Odolanach wykazują olbrzymie przekroczenia norm zanieczyszczeń, które szerokim echem odbiły się w mediach.

Pisaliśmy również do Pani Prezydent Miasta oraz do Burmistrza ws. wprowadzenia zmian w komunikacji na ulicy Ordona, ograniczenia ruchu tirów, przekierowania ruchu tirów na inne drogi, wykonania nowego polaczenia miedzy Ordona i Prymasa Tysiąclecia na terenie należącym do miasta. Poruszaliśmy kwestię możliwości egzekwowania ciszy nocnej czy limitów dla hałasu – niestety na ten moment bez rezultatów lub odpowiedzi.

Zwracaliśmy się do Burmistrza z prośbą o wstrzymanie na ul. Ordona – tak jak na ul. Jana Kazimierza – ruchu ciężarówek nocą, w godzinach 22.00–6.00. Burtmistrz pod koniec 2016 r. potwierdził pisemnie, że wydal zalecenie, by taki zakaz wprowadzić w życie. Jednak ostatnich pism wynika, że nadal prowadzone są rozmowy z dzierżawcami terenow PKP (których przebiegu mieszkańcy nie znają) i zakaz nie zostaje wprowadzony.

Kategorie: Odolany

Powiązane Posty

Odolany

Zieleń i rekreacja – takie miały być Odolany

Zieleń, rekreacja, dobrze zaprojektowane drogi, 160 ha czekające na rewitalizację… Tak przedstawiała Odolany spółka PKP Xcity Investment. Odolany były reklamowane jako teren przyjazny ludziom, mający wychodzić naprzeciw nowym mieszkańcom. Taka była wizja i reklama obszaru Czytaj więcej…

Odolany

Wzmożony ruch samochodów ciężarowych

Średnia liczba pojazdów ciężarowych przejeżdżających przez ulicę Ordona w czasie godziny to ok. 100, a zdarza się, że w pewnych porach dnia średnia wzrasta do ok. 120-150. Wysoka częstotliwość przejeżdżania przez Odolany samochodów ciężarowych uprzykrza Czytaj więcej…

Odolany

Ciężarówki bez przykrycia – wbrew przepisom

Latem wydmy piasku, zimą piaskowa breja – takie warunki utrudniają poruszanie się na co dzień, a także czynią bezsensownym wysiłek włożony przez mieszkańców i deweloperów, aby okolice bloków sprzyjały spacerom i zdrowemu trybowi życia. Firmy Czytaj więcej…